SharePoint
NTUH Logo
:::
:::
Department of Dermatology > About Us > Development history

 Development History

●  In April 1, 1899
“Taiwan governor medicine school” was established. Dean of the Taipei hospital,山口秀高(Hidetaka YAMAGUCHI), served as the professor and an adjunct  president of the medical school.


●  In February 1903
The surgery department I and II were merged as thesurgery-dermatosis-mycology department. 長野純藏(Jyunzo NAGANO)was assigned as the head of the department.


● In February 1908
The dermatosis-mycology department was separated from surgery department to be an independent department. 尾見薰(Kaoru OMI)was assigned as the head of the department.

 
● In April 1909
The dermatosis-mycology department was renamed as “dermatosis-venereal disease department”.

 
● In August 1909
保乙彥(Hiko HOOTSU)was assigned as the Dean of the Taiwan governor medicine school as well as the adjunct of the head of the dermatosis-venereal disease department.

 
● In August 1913
保乙彥(Hiko HOOTSU)went to Germany to study knowledge related to dermatosis-venereal disease department. 本村儀(Inori MOTOMURA)was appointed as the chairman.

 
● In April 1915
保乙彥(Hiko HOOTSU)was reinstated as the head of the dermatosis-venereal disease department.

 
● In April 30, 1919
The medicine school was renamed as the “Taiwan governor Taipei medicine specified school”.

 
● In January 1936
Taiwan governor Taipei medicine specified school was reorganized as the subsidiary medicine specified department of the Taihoku (Taipei) Imperial University.

 
● In January 1938
The medicine department of Taihoku (Taipei) Imperial University had the lecture series in “dermatology-urologyt”. 高橋信吉(Nobuyoshi TAKAAHASHI)was the professor and he became the first professor of dermatology-urology department in the medical discipline in Taiwan.

 
● In August 1944
Professor 高橋(TAKAHASHI)passed away and the Associate professor 秋間泰造(Taizo AKIMA)took over the position of chairman.

 
● In November 1945
The R.O.C. Government took over the former Taihoku (Taipei) Imperial University and reorganized and renamed it as National Taiwan University.Professor Yiou-Fu, Hsieh was the first chairman of dermatology-urology department while the subsidiary hospital was renamed as National Taiwan University Hospital.

 
● In 1950
The outpatient special clinics for cryotherapy and plastic surgery were established.

 
● In August 1961
The dermatology and urology department were split to give separate training to residents.

 
● In October 1962
Dermatology and urology became two individual departments. Professor Dun-Ko, Chen served as the first chairman of dermatology department.

 
● In 1964
The outpatient special clinic for acne was established.

 
● In 1965
The outpatient special clinic for the treatment of polyps and skin tags was established.

 
● In November 1965
Professor Yao-Ching, Liu was transferred to be the Dean of Tainan hospital.

 
● In October 1971
The dermatology department established its laboratory in immunofluorescent examination.

 
● In August 1972
Professor Yao-Ching, Liu served as the chairman of dermatology department.

 
● In August 1975
Associate Professor Su-Bo, Yieh took over the position of the chairman of dermatology department.

 
● In 1977
The outpatient special clinic for psoriasis was established.

 
● In 1979
A special outpatient clinic for patch-tests and photo tests was established.

 
● In August 1981
Associate Professor Kuo-Lin, Yin took over the position of chairman of dermatology department.

 
● In 1982
The special clinics in psychocutaneous disorders, immuno-dermatosis, and mycology were established.

 
● In August 1985
Professor Yao-Ching, Liu took over the position of chairman of dermatology department.

 
● In September 1989
Associate Professor Chee-Ching Sun became the chairman of dermatology department.

 
● In August 1995
Associate President Jun-Xiang, Choung took over the position of the chairman of dermatology department.

 
● In August 1998
Professor Shiou-Hwa, Jee became the chairman of dermatology department.

 
● In August 2004
Professor Hsin-Su, Yu became the chairman of dermatology department.


● In August 2006
Associate professor Hsien-Ching Chiu became the chief leader of dermatology department.

 

● In August 2013
Associate professor Li-Fang Wang has become the chief leader of dermatology department till now.

 

● In August 2019
Professor Tsen-Fang Tsai has become the chief leader of dermatology department till now.